دیدی بی نقص مانند خلبانان داشته باشید!

عینکی ایده آل برای خلبانان: عدسی های رنگی Skylet زایس


با عدسی های آفتابی Skylet، زایس فناوری خاصی را برای نین نیازهایی گسترش داده است که دید کامل و بی نقص را در تمام ارتفاعات و شرایط روشنایی، چه برای خلبانان حرفه ای و چه آماتور تضمین می نماید.

عدسی های آفتابی Skylet، در برابر پرتو فرابنفش به طور صد در صد از چشم محافظت می نمایند، نورهای خیره کننده را کاهش می دهند و در شرایط روشنایی زیاد، دید را به گونه ای بهبود می بخشند که همه چیز قابل تشخیص باشد. این کار نه تنها کیفیت دید را افزایش می دهد بلکه به ایمنی بیشتر نیز کمک قابل توجهی می کند.

گزینه ای که به ویژه برای خلبانان مناسب است، نوع «Fun»  در عدسی های آفتابی «Skylet» است. این نوع عدسی با ۷۰% کاهش نور، روشن ترین عدسی های عینک طبی، با یک رنگ خوشایند قرمز-قهوه ای است. این عدسی بیشترین تفکیک بین تیرگی و روشنایی رنگ را در روشنایی متوسط محیط فراهم می آورد که برای شرایط نوری مه آلود ایده آل است.

چرا خلبانان نباید از عدسی های پلاریزه در عینک هایشان استفاده کنند؟


عینک های آفتابی یا عدسی های طبی با فیلترهای پلاریزه برای اکثر خلبانان مناسب نیستند. چنین فیلتر هایی از چشم در برابر بازتاب و انعکاس محافظت می نمایند، اما خلبانان همیشه باید از آنها اجتناب کنند چراکه ساختار خاص برخی نمایشگرهای کابین خلبان در مواجه با اثر عدسی های پلاریزه می توانند به دید خلبان اختلال وارد کنند، به ویژه آنها را از توجه به علامت های مشخص به طور کامل باز می دارد. در برخی شرایط آب و هوایی، هواپیماها به سختی می تومانند دیده شود، یا فقط توسط بازتاب نور خورشید از سطح خارجیشان قابل شناسایی هستند. اگر این بازتاب توسط یک فیلتر پلاریزه اضافه در عینک های خلبانان حذف شود، ممکن است آنها هواپیماهای دیگر را اصلا نبینند و باعث ایجاد موقعیت های پرخطر شود. همچنین با توجه به موقعیت قرارگیری سر خلبان، ممکن است نمایشگر های LCD (ادوات، دستگاه های راه یابی و …)، با چنین عدسی هایی قابل خواند نباشند یا مانند سطوح سیاه به نظر برسند.

مناسب برای خلبانان : عدسی های دورنگ زایس

خلبانان زمانی که می خواهند عینک های آفتابی انتخاب نمایند، همیشه باید به دنبال عدسی هایی با رنگ خنثی و بی اثر باشند. عینک سازان زایس خوشحال خواهند شد که طیف وسیعی از گزینه‌های قابل انتخاب را به شما پیشنهاد دهند. عدسی های آفتابی Skylet زایس، به طور خاص جهت استفاده در مواقعی است که پرتو فرابنفش افزایش می‌یابد، چون در آن شرایط، محافظت در برابر نور خیره کننده و تشخیص تضاد رنگ بالا، بسیار حائز اهمیت است.  تشخیص تضاد رنگ بالا به معنای تشخیص بهتر رنگ‌ها است، چنانچه یک علفزار سبز در فاصله دور قابل تشخیص باشد و به درستی سبز دریافت شود. همچین این مورد خلبانان را قادر می‌سازد که شرایط آب و هوایی مخصوصا تغییرات جوی و تغییر شکل ابرها را بهتر تشخیص دهند. بدین طریق هر گونه نقصی در توانایی خلبانان هنگام تشخیص رنگها عمدتا رفع می‌شود، به گونه‌ای که تمامی دستگاه ها می‌توانند با اطمینان و به درستی خوانده شوند.

برخی عینک‌های آفتابی رنگی یا عینک‌هایی با عدسی های طبی، که عمدتا بخش آبی طیف نور را فیلتر می‌کنند، این تشخیص رنگ را دچار مشکل می‌نمایند. به همین دلیل است که مقامات، مانند سازمان هوانوردی فدرال آلمان به طور قطعی این عدسی را رد می‌کنند. البته برای کسانیکه همچنان خواهان عدسی‌های رنگی هستند، عدسی‌های دورنگ زایس، ایمنی مورد نایز برای علائم درون هواپیماها را فراهم می‌آورند. به عنوان مثال، قسمت‌بالایی عدسی می‌ـواند به رنگ هقوه‌ای تیره در آید و قسمت پایینی، رنگی روشن‌تر داشته باشد که خواندن سیستم های کابین را تسهیل نماید. عدسی هایی با کاهش نور بهینه شده، با طیف رنگ خنثی و ۱۰۰% محافظ در برابر پرتو فرابنفش، نیازهای خلبانان را با توجه به قوانین سخت وضع شده به وسیله سازمانها و انجمن‌های خلبانان برآورده می‌کند.

ضمنا خلبانان باید از عدسی های فوتوکرومیک یا خودرنگ پذیر اجتناب ورزند. عدسی‌های آفتابی خودرنگ‌پذیر، همیشه برای تطبیق با تغییرات روشنایی و پرتو فرابنفش، به چند ثانیه زمان نیاز دارند.

ایمنی و دید راحت با عدسی‌های تدریجی

دیر یا زود از بیشتر خلبانانی که عینک استفاده می‌کنند چنین نتیجه‌ای حاصل می‌شود، آنها دیگر نمی‌توانند اشیاء را در فواصل دور و نزدیک با وضوح یکسان ببینند. برای خلبانان، این موضوع خیلی بیشتر از یک ناسازگاری است، این موضوع در بردارنده یک خطر پنهان نیز هست.

عدسی‌های تدریجی برای مقابله با این مشکل در کابرد‌های هواپیما آزمایش شده اند. این عدسی‌ها کاملا جهت برآورده کردن نیازهای مصرف کننده طراحی شده اند- مانند یک لباس دست دوز برای فرد- و به خلبانان این امکان را می‌دهد که اشیاء در فاصله دور (برج‌های مراقبت و ترافیک هوایی) و فاصله نزدیک (نمایشگر‌های کابین و یا کارتها) را دقیق ببیننند. این نوع عدسی‌های در ترکیب با عدسی‌های آفتابی Skylet،  عینک‌هایی بی نقص برای خلبانان هستند.

هنگام انتخاب فریم چه موضوعاتی حائز اهمیت است؟

پوشش دهی همه جانبه بسیار مهم است. فریم هایی با مدل‌های دور دار و با عدسی‌های منحنی برای خلبانان مناسب است. این نوع عدسی کاملا  اطراف چشم‌ها را می‌پوشانند تا به طور موثر نور‌های اضافی را که موجب اختلال در دید می‌شوند، کاهش دهند. در غیر این صورت از کنار یا پشت عینک وارد چشمان فرد می‌شوند. دسته عینک باید نازک باشد و از سر خیلی فاصله نداشته باشد، طوریکه هدفون بتواند در جای درست قرار بگیرد. به عنوان یک اصل مهم، فریم‌های خلبانان باید طوری باشد که برای زمان‌های طولانی به راحتی قابل استفاده باشد نه اینکه به سر فشار آورد. اگر این چند قانون را رعایت کنید به راحتی به عینک مناسب خواهید رسید.

در آخر باید گفت برخی خلبانان برای انکه از عدسی‌های عینکشان در برابر خط و خش محافظت کنند، از پوشش DuraVision Platinium زایس بهره می‌برند.نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


برچسب‌ها: "عینک"خلبان"ترافیک"هوایی"زایس"

تاريخ : یک شنبه 21 فروردين 1397 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |
.: Weblog Themes By BlackSkin :.