دیدی بی نقص مانند خلبانان داشته باشید!


خلبانان چه حرفه ای و چه آماتور (منظور از خلبان آماتور، مبتدی نیست. بلکه افرادی که با هواپیماهای اختصاصی خود یا هواپیماهای سبک و کوچک پرواز می کنند را خلبانان آماتورگویند)، به عینکی نیاز دارند که در هر شرایط آب و هوایی و حتی در نور زیاد نیز به آنها امکان دید واضح را بدهد.

عینک برای خلبانان نقشی مهم ایفا می کند: تقریبا بیش از هر کاربرد دیگری باید دید فرد مصرف کننده را به طور کامل بهینه کند و حداکثر وضوح و شفافیت را فراهم آورد. خلبانان به عینکی نیاز دارند که همیشه دید خوب را چه در فواصل دور و چه نزدیک تضمین کند. این کار آسانی نیست، زیرا نور و شفافیت بر فراز ابرها بیشترین مقدار را دارد و می تواند در لحظه تغییر کند. خلبانان نیاز دارند مواردی مانند برج های مراقبت و ترافیک هوایی را به طور صحیح ببینند، در حالیکه هم زمان جزئیات دستگاههای کابین خلبان را بخوانند و رنگ ها را به طور دقیق تفکیک کنند تا نشانه ها را به درستی تشخیص دهند.


برچسب‌ها: "عینک"خلبان"ترافیک"هوایی"زایس"

ادامه مطلب
تاريخ : یک شنبه 21 فروردين 1397 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |


بهار فصل زیبایی هاست. این فصل زیبا با باران های گاه و بی گاهش، گودال ها را پُر کرده و آب های جمع شده بر سطح زمین فرصت های زیبایی را برای ثبت انعکاس مناظر و سوژه های مختلف بوجود می آورند. معمولا عکاسان از این صحنه ها به خوبی استفاده میکنند.  

از بازتاب آسمان و ابر ها بر سطح آب و تقارن زیبایی که ایجاد می کنند گرفته تا نور دلنشین چراغ های مناظر شهری در شب، همه به اضافه کردن حس و حال سورئال به تصویر های شما کمک می کنند. شما حتی در صورت نیاز قادر اید سطح گودی را برای هدف عکاسی خود با یک بطری آب پُر نمایید. در این نوشته لنزک ۵ نکته برای عکاسی از گودال های آب و چند نمونه تصویر برای الهام شما علاقه مندان آورده شده است.

 برچسب‌ها: "سورئال"

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 15 فروردين 1397 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

فلاش استروبوسکوپی (stroboscopic flash) زمانی است که طی یک نوردهی تکی، یک سری فلاش به طور متوالی زده شوند. چندین بار تاباندن نور پشت سر هم به شما اجازه می دهد تا یک سوژه متحرک را هنگامی که در میان کادر حرکت می کند، چندین بار فریز یا ثابت کنید. نتایج بسیار شبیه به ترکیب کردن نوردهی های مختلف با یکدیگر هستند. این مطلب  خلاصه ای از نحوه کار فلاش استروبوسکوپی را به شما آموزش می دهد.

چطور به یک فلاش استروبوسکوپی دسترسی داشته باشم؟
برچسب‌ها: "فلاش"استروبوسکوپی"اسپیدلایت"فرکانس"

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 6 فروردين 1397 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

عکس خود را گرفته‌اید، حالا این عکس ها کجا می روند؟

عکس‌ها روی مموری کارت دوربین شما هستند اما سوال مهم‌تر این است که چه تعداد عکس را می‌توانیم روی مموری دوربین یا هارد کامپیوتر خود ذخیره کنیم؟ پاسخ این سوال در کیفیت عکس است. عکس ها با فرمت های مختلفی ذخیره می شوند که هر کدام از آنها بخشی از جزئیات عکس را در بر خواهند داشت و بخشی را دور خواهند ریخت. البته این اساس کار فشرده‌سازی است – حذف داده‌هایی که الزاما مورد نیاز نیستند و می‌توان از آنها صرف نظر کرد. سه فرمت اصلی عکس دیجیتال JPEG، TIFF و RAW هستند.

فشرده‌سازی فایل


فشرده‌سازی فایل اساسا از دو طریق بدون اتلاف (lossless ) و اتلاف دار (lossy) انجام می شود. آیا بعد از خارج کردن فایل از حالت فشرده (compressed) تمام اطلاعات اصلی (اورجینال) عکس قابل بازیابی است؟ پاسخ این سوال در اتلاف دار بودن یا بدون اتلاف بودن روش فشرده سازی است. در روش بدون اتلاف، تک تک بیت های فایل اصلی قابل بازیابی است. این تکنیک برای فایل های


برچسب‌ها: "مموری"فشرده"سازی"الگوریتم"تنگستن"

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 28 اسفند 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

وضوح (رزولوشن) واژه‌ای رایج و معمول در دنیای عکاسی دیجیتال است. این موضوع کمی گیج کننده است چرا که در هر بخش از عکاسی دیجیتال معنای خاص خود را پیدا می‌کند و مقدار مشخصه خود را دارد که با مقادیر دیگر قابل مقایسه نیست. اما در این مطلب شما را با رزولوشن در حوزه های مختلف عکاسی آشنا می کنیم.

1. دوربین و رزولوشن عکس


میلیون‌ها پیکسل هستند که یک حسگر عکس را در دوربین دیجیتال می‌سازند و هر کدام از آنها تقریبا یک مربع حساس به نور است. هر پیکسل نوری را که به آن می‌تابد اندازه می‌گیرد و ثبت می‌کند. این پیکسل ‌ها را بدون زوم کردن روی عکس نمی توان مشاهده کرد. بعد از بزرگ کردن یک عکس می‌توانید ببینید که کل عکس شبکه‌ای از خطوط به هم پیوسته است که به صورت سطر و ستون در کنار هم قرار گرفته‌اند و جعبه‌های مربعی شکل کوچکی را ایجاد کرده‌اند که هر کدام رنگ خاصی دارد. این جعبه‌ها پیکسل هستند. رزولوشن (وضوح) توانایی دوربین


برچسب‌ها: "رزولوشن"مگاپیکسل"آنالوگ"جوهرافشان"اینچ"

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 21 اسفند 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |

از فوتبال می‌توان با استفاده از یک لنز تله فوتو (حدود ۳۰۰ میلیمتری) از فاصله دور عکس گرفت. در یک بازی حرفه‌ای و در یک استادیوم بزرگ با یک لنز ۸۰۰ میلیمتری بهتر می‌توان عکس گرفت. در فوتبال گاهی لحظه های حساس زیادی وجود دارد در حالی که برخی مواقع خبر خاصی هم نیست. این که حس کنیم چه زمانی صحنه مهمی رخ خواهد داد برای گرفتن یک عکس هیجان انگیز ضروری است.

1. روی جمعیت تمرکز کن


تماشاگران فوتبال معمولا یک دسته آدم خوش ذوق هستند که با لباس ها و تابلوهای رنگارنگ در استادیوم حاضر می شوند. می‌توانید از یک لنز زاویه عریض، ۱۷ تا ۴۰ میلیمتری برای ثبت جمعیت عظیم استفاده کنید اگرچه لنز تله فوتو هم برای بیرون کشیدن جزئیات عالی است. مثلا در عکس بالا، بنری که


برچسب‌ها: "استادیوم"نیکون"کانورتر"کانن"تکنیک"دروازه"بان"

ادامه مطلب
تاريخ : چهار شنبه 14 اسفند 1396 | 9:0 | نویسنده : حمید حسینی |
صفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 41 صفحه بعد
.: Weblog Themes By BlackSkin :.