لوئی ژاک مانده داگِر

(( من نور را ضبط کردم و مانع گریز آن شدم.))

این متن برگرفته از کتاب عکاسان بزرگ جهان

لوئی ژاک مانده داگِر

هنرمند و فیزیک‌دان فرانسوی بود که برای اختراع فرایند داگرئوتیپ در عکسبرداری شناخته شده‌است.

زندگی نامه

داگِر در کورمی آن پریزیس، وال دواز، فرانسه به دنیا آمد. وی نزد نخستین هنرمند نقاشی‌های سراسرنما، پیر پروو، معماری، طراحی صحنهٔ تئاتر و نقاشی سراسرنما را فراگرفت. او در زمینهٔ طراحی صحنهٔ تئاتر بسیار پیشرفت کرد و طراح پرآوازه‌ای شد تا آنجا که نخستین دایوراما را ساخت و در سال ۱۸۲۲ در پاریس آن را رونمایی کرد.

در سال ۱۸۲۲[۱] ژوزف نیسفور نیپس نخستین عکس دائمی جهان را تولید کرد (به نام هلیوگراف). برای همین سه سال بعد داگر دستیار نیپس شد و آن‌ها ۴ سال با یکدیگر همکاری کردند.[۲] نیپس به صورت ناگهانی در سال ۱۸۳۳ از دنیا رفت. او یک چاپگر بود و فرایندی که او به کار می‌برد بر پایهٔ روشی سریع برای تولید صفحه‌های (پلاک) چاپ بود. داگر گمان می‌کرد روش نیپس به او در پیشبرد دایوراما که ساختهٔ خودش بود کمک خواهد کرد.

در نهایت پس از سال‌ها تجربه اندوزی، در ۷ ژانویهٔ ۱۸۳۹ داگر همراه با آکادمی علوم فرانسه اعلام کردند که فرایند عکاسی که بر رویش کار می‌کردند به کمال خود رسیده‌است. دولت فرانسه حق امتیاز کار داگر را به دست‌آورد و در برابر آن مبلغی را به او و دستیارش که پسر نیپس بود پرداخت کرد. پس از آن در ۱۹ اوت ۱۸۳۹ دولت وقت فرانسه اعلام کرد که اختراع داگر هدیه‌ای به جهان است و آن را به رایگان به جهان بخشید.

لوئی ژاک مانده داگِر

متولد    ۱۸ نوامبر ۱۷۸۷

قریه کورمی آن پاریزی

مرگ     ۱۰ ژوئیه ۱۸۵۱ میلادی (۶۳ سال)

قریه برای-سور-مارن، نزدیکی پاریس

ملیت    فرانسوی فرانسه

رشته فعالیت    هنرمند و شیمی

دلیل شهرت      اختراع فرایند داگرئوتیپ در عکسبرداری

 

 منبع عکس : biographyha.com

منبع مطلب : http://fa.wikipedia.org

 تاريخ : | : | نویسنده : حمید حسینی |
.: Weblog Themes By BlackSkin :.